
China heeft laten weten dat het bereid is om zijn relatie met Syrië weer op het goed spoor te krijgen. Beijing heeft beloofd het land te steunen bij zijn streven naar vrede en wederopbouw.
Op 17 november ontving minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi de interim-minister van ‘Buitenlandse Zaken en bannelingen’ van Syrië, Asaad Hassan al-Shaibani in Beijing.
Hervatting contact
Shaibani was de eerste hoge functionaris van de Syrische interim-regering, gevormd na de val van Assad, die China bezocht. Op 7 november zag China zich nog genoodzaakt om zich te onthouden van stemming voor de VN-resolutie voor opheffing van sancties tegen Syrië, gesponsord door Washington. De permanente afgevaardigde bij de VN, Fu Cong, verantwoordde dat toen door te verklaren dat de tekst ‘geen garanties bood voor de legitieme bezorgdheden van de betrokken partijen’ (zie het verslag van de VN, pagina 2). Vandaag heropent Beijing zijn eigen dialoog met de interim-regering van Syrië. Mogelijke verklaringen zijn dat China zich niet wil laten isoleren in de internationale gemeenschap, of dat het de garanties van de voorlopige Syrische regering op belangrijke concrete punten nu vertrouwt. Heeft Damascus begrepen dat het niet gaat lukken zonder de steun van de trouwe vrienden in Moskou en Beijing? Al die factoren kunnen een rol spelen. De toekomst zal ons wijzer maken.
“Langdurige vriendschap met het Syrische volk”
Wang Yi zei dat China en Syrië gemeenschappelijke belangen en een langdurige vriendschap hebben. ‘De oude Zijderoute verbond beide volkeren al met elkaar’. (Het is de Zijderoute die nu op een hedendaagse manier en uitgebreider herleeft in het Belt & Road Initiative). ‘Syrië was een van de eerste Arabische landen die diplomatieke betrekkingen aanknoopte met de Volksrepubliek China’, zei Wang. Hij wees erop dat China en Syrië ‘als ontwikkelingslanden veel gemeenschappelijke belangen hebben’. Hij herhaalde ook het Chinese principe ‘dat alle landen gelijk zijn, ongeacht hun omvang’. Daarom staat Beijing volgens de Chinese topdiplomaat ‘vierkant achter de ontwikkelingslanden, met name de kleine en middelgrote, en komt resoluut op voor de legitieme rechten en belangen van het Zuiden’. Volgend jaar vieren China en Syrië de 70e verjaardag van de totstandkoming van hun betrekkingen. Beijing hoopt dat beide partijen de traditionele contacten en uitwisselingen op verschillende niveaus geleidelijk kunnen hervatten. Wang bevestigde – niet voor de eerste keer – dat China de keuzes van het Syrische volk respecteert.
Toezeggingen van Damascus
Shaibani heeft toegezegd dat Syrië trouw blijft aan het Eén-China-principe. VoorChina is dat een essentiële politieke basis voor bilaterale betrekkingen. Wang Yi kon de toezegging van de Syrische interim-minister waarderen. De Chinese topdiplomaat sprak de hoop uit dat Syrië het Chinese volk krachtig zal steunen in zijn rechtvaardige strijd tegen de separatistische krachten die onafhankelijkheid van Taiwan nastreven. Hij rekent er op dat de Syrische regering het streven naar nationale hereniging van China zal respecteren. Syrië belooft ook plechtig om te voorkomen dat ‘enige groepering zijn grondgebied zou gebruiken om de belangen van China te ondermijnen’. Dit betreft vooral de – volgens de Verenigde Naties -terroristische organisatie de Islamitische Beweging van Oost-Turkestan, die met gewelddadige middelen campagne voert om de Autonome Regio van de Oeigoeren in de Chinese provincie Xinjiang van China af te scheuren. Shaibani erkende de bezorgdheid van China op het gebied van veiligheid en sprak zich krachtig uit tegen alle vormen van terrorisme.
Concrete samenwerking mogelijk
China zal de deelname van Syrië aan de het Belt & Road project verwelkomen. Beide landen kunnen volgens China ook vruchtbaar samenwerken binnen multilaterale organisaties zoals de Verenigde Naties en het China-Arab States Cooperation Forum. Beijing gaat na hoe het de economische wederopbouw van Syrië kan ondersteunen om bij te dragen aan de sociale ontwikkeling en verbetering van de levensomstandigheden van de bevolking. Interim-minister Shaibani zei van zijn kant dat Syrië veel waardering heeft voor China en veel belang hecht aan goede betrekkingen ermee. Hij sprak zijn dankbaarheid uit jegens China voor zijn steun aan de soevereiniteit en territoriale integriteit van Syrië, evenals voor zijn langdurige hulp aan het Syrische volk.
China wil Syrië steunen om de binnenlandse vrede te realiseren, volgens het principe ‘Syrië geleid door Syriërs en in eigendom van Syriërs’, en door middel van een dialoog waaraan alle bevolkingsgroepen kunnen deelnemen. Beijing zal ook ‘bijdragen aan de actieve re-integratie van het land in de internationale gemeenschap en is bereid om samen te werken met de internationale gemeenschap om bij te dragen aan de veiligheid en stabiliteit van Syrië.’
Bronnen: ministerie BuZa China, Doc. VN Veiligheidsraad, Morning Star, CGTN, jessemarks.substack.com (Coffee in the Desert), Wikipedia,
