Alweer op de laatste dag van dit bezoek aan China zochten we een geschikt doel voor een uitstapje waarvoor we niet lang in de brandende zon hoefden te lopen. In de sociale media hadden we al eens positieve berichten gelezen over een woonwinkel met aspecten van een museum, waar je ook kunt eten en drinken. Het is ook niet ver vanwaar we verbleven, dus trokken we eropuit. Het bleek zo bijzonder, dat ik er een artikel over schrijf.

De Markor Cave Academy; foto van de auteur.
Zijderoute
Markor Cave Academy is gevestigd aan de Chaoyangmenwai Street, Beijing, nabij het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Het heeft een bouwoppervlakte van ongeveer 35.000 vierkante meter. Het gebouw valt buiten direct op door zijn bijzondere architectuur. Het ontwerp is geïnspireerd op de door mensen uitgehakte en beschilderde grotten (vandaar ‘Cave’) langs de Zijderoute. Delen van de muren zijn beschilderd met Boeddhistische muurschildering als in die grotten. Lopend over de verschillende zalen en etages lijkt het alsof je door een grottenstelsel loopt. Een belangrijke centrale lichtbron is een glazen opening in het dak. Als je naar boven kijkt, lijkt het alsof je vanuit een grot nog net een stukje hemel ziet.
Winkel
Direct na binnenkomst zie je dat de primaire functionaliteit die van winkel is. Op de begane grond vind je vitrines met diverse accessoires, van serviesgoed tot kussens, voor in de woning, met alles gemeenschappelijk kenmerk dat ze in de duurdere prijsklassen vallen. De hoofdproducten zijn echter meubels; ook in de hogere prijsklassen. Markor is al heel wat jaren actief als meubelverkoper en heeft alleen in Beijing al meerdere filialen. Deze Cave Academy is een nieuw eigenzinnig initiatief; vergelijkbaar met dat van het Fotomuseum van Luo Hong waarover ik eerder berichtte.
Kunst
Naast zaken die je in huis kunt plaatsen, verkoopt Markor ook kunst. Een deel van die kunst is ook weer door de Zijderoute geïnspireerd. Toevallig hebben wij (zie mijn recente artikelen) tijdens dit verblijf in China dat deel van de Zijderoute waarnaar in Markor verwezen wordt zelf bezocht. We hadden daarom meteen een gevoel van herkenning. Een willekeurige foto van de woestijnen, bergen en dalen en grotten aldaar is automatisch, zonder bewerking, een kunstwerk. Op de bovenverdieping hangen schilderijen van die landschappen, maar ook worden films van die streken op de wanden geprojecteerd. Het landschap van de Zijderoute is kunst op zichzelf.
Lifestyle
Het zal je nu niet verwonderen, als ik verder meldt dat er in Markor Cave Academy ook plaats ingeruimd is voor goede (gezonde) leefgewoonten. Naast de hoofdingang is er ook een achteringang die leidt naar een café waar je behalve koffie en andere bekende dranken ook diverse mengsels van vruchten- en groentesap en salades kunt bestellen. Op de bovenverdieping bevindt zich een restaurant gespecialiseerd in gerechten van volkeren langs de Zijderoute. Gezien de prijsklasse van de producten in de winkel vonden we dit restaurant nog redelijk geprijsd. We zagen veel tafels met eters van diverse leeftijdsgroepen. Het heeft ons goed gesmaakt.
Overpeinzingen
Zoals gewoonlijk is dit artikel niet enkel een tip voor weer eens wat anders dan een bezoek aan de Grote Muur. De Markor Cave Academy bewijst opnieuw dat het narratief in onze media dat China de etnische minderheden zou willen verchinezen een grote leugen is. Al eerder in mijn artikel over onze reis door Tibetaans gebied in de provincie Yunnan wees ik erop dat veel jonge Han Chinezen nu juist grote interesse hebben in de cultuur een levensstijl van etnische minderheden. In Markor zie je opnieuw dat die interesse nog steeds springlevend is en ook voor de westelijke minderheden, zoals Oeigoeren en Kazachen, geldt. Ook werpt deze ervaring in Markor een interessant licht op een andere trend in de westerse mediarapportering over China. De laatste tijd willen de media ons wijs maken dat het slecht gaat met de Chinese economie. Het is niet duidelijk wat de bedoeling daarvan is, maar wellicht wil men burgers ontmoedigen China als vakantiebestemming te kiezen en ondernemers ontmoedigen in China te investeren. Iedere economie beweegt zich op en neer en op ieder moment zijn er wel specifieke problemen die aandacht vragen. Dat gezegd hebbende is een willekeurige blik op het straatbeeld van Beijing voldoende om vast te stellen dat het met die Chinese economie wel meevalt. Een bezoek aan een winkel annex museum annex bron van levensinspiratie als Markor laat zien dat het gemiddelde levenspeil in China hoger ligt dan bij ons. In onze maatschappij is er een kleine maar invloedrijke groep puissant rijken, een groeiende groep armen en een slinkende middenklasse. In China is nog steeds een kleine groep mensen met een (te) kleine beurs en een groeiende groep rijken die inmiddels tot de rijksten der aarde behoren. Er is echter een groeiende middenklasse, die niet alleen qua omvang groeit, maar ook wat het gemiddelde inkomen betreft. Bovendien heeft die middenklasse een sterk naar buiten gerichte mentaliteit. Ze willen, letterlijk, graag weten wat er nog meer in de wereld te koop is. Markor Cave Academy is een typisch product van een dergelijk drang naar kennis.
Bron: eigen ervaring en observaties van de auteur