Leestafel #79 over “vertrouwen”

Volgens Xi Jinping kent de wereld ‘veranderingen die we al een eeuw niet hebben meegemaakt’. Volgens sommigen in de VS, de NAVO en de EU moeten die veranderingen vooral militair zijn. In China overheerst het vertrouwen dat het met het Chinese model van vreedzame technologische, economische ontwikkeling en samenwerking kan goedkomen.

vertrouwen
Mensen zetten tenten op en genieten van het leven op een zomernacht in een camping, Guangyang Island, Chongqing, 23 juli 2022. disclaimer Deep China
vertrouwen

PEOPLE’S DAILY via TRACKING PEOPLE’S DAILY
The more open the country is, the more progress we will make. Dialogue with Ren Zhengfei (HUAWEI)

In de Renmin Ribao (the People’s Daily, het Volksdagblad) worden regelmatig ondernemers geciteerd. Zelden echter krijgt een volledig interview met een bedrijfsleider een plaats in dat medium, de krant van de Communistische Partij van China. Dat was opvallend en zo was het ook wat Ren Zhengfei, de flamboyante ceo van Huawei te vertellen had: een verhaal dat blaakt van vertrouwen. Manoj Kewalramani, die de Chinese versie van de People’s Daily voor zijn lezers bijhoudt, vond dat dit een hele aflevering verdiende op zijn substack. Kewalramani brengt dan ook de volledige tekst van het interview in Engelse vertaling, opgedeeld in drie stukken. Met vooraf een samenvatting van wat hij als de voornaamste punten beschouwt. Vrij technisch. ‘De VS loopt met hardware voor op China, maar China gebruikt betere algoritmes en software om dat te compenseren. Zo kan het de wet van Moore over verdubbelde vooruitgang in de technologie, omzeilen. Ook laten Chinese specialisten meer chips samenwerken om toch evenveel rekenkracht te kunnen hebben als een enkele, meer krachtige, chip. Als de VS beslist dat de software van bepaalde maatschappijen niet gebruikt mag worden in China, zal er een open source alternatief bestaan. Zonder elementair onderzoek op lange termijn zal het echter niet lukken.’ Ren vraagt dat de staat daar meer in investeert. ‘Betalen daarvoor doen we toch’, als we in het buitenland systemen kopen, want in de prijs is het onderzoek verdisconteerd. Dan kunnen we beter onze eigen mensen financieren. Ren vertrouwt erop dat dit kan en gaat gebeuren: ‘ons socialistische systeem’ kijkt niet in de eerste plaats naar ‘hoeveel geld’ particulieren met iets kunnen verdienen, maar ‘naar ontwikkeling die ten goede komt aan de gemeenschap’. En hij geeft voorbeelden van investeringen daarin, sterke punten van China.

GLOBAL TIMES
Why the interview with Ren Zhengfei went viral: Global Times editorial
Ook de redactie van Global Times heeft gemerkt dat het interview wijd en zijd grote belangstelling heeft gewekt. De journalisten van de officiële Chinese krant met zijn strijdbare linkse uitstraling leggen uit hoe de recepten die Ren in het interview adviseert voor hem zelf veel resultaat hebben opgeleverd. Ze hebben hem de mogelijkheid gegeven om de vele Amerikaanse aanvallen te overleven. De journalisten leggen uit wat de ondersteunende rol van de CPC en de overheid hierin is geweest. Ook de Global Times heeft er alle vertrouwen in dat China met de mentaliteit van ondernemers als Ren en van de huidige generatie onderzoekers bestand is tegen de technologie-oorlog die de VS voert tegen het land. Het komt goed, want de CPC en de staat blijven fundamentel steun geven aan ‘het langetermijndenken, het harde werken en strijden’. Ook hier: voorbeelden, feiten en cijfers, plus: vertrouwen.

DEEP CHINA
Why is China mobilizing its national strength to promote common prosperity?
Dit is een artikel van Xin Ming, de professor aan de School voor het marxisme, van wie wij een artikel op de leestafel # 78 hadden. Alweer is zijn thema gemeenschappelijke, gedeelde welvaart.
Xin legt uit waarom het Chinese volk een hechte gemeenschap vormt ondanks klassenverschillen die voorlopig onvermijdelijk zijn. Hij ziet een verband tussen dat gevoel van eenheid en vertrouwen in de gemeenschap, voortkomend uit de materiële en geestelijke ontwikkeling die China sinds 1949 en vooral sinds 1978 heeft gekend. Verder is het principe dat ‘niemand mag achter blijven’ van groot belang. Echter, een land dat gemeenschappelijke welvaart voor iedereen wil bereiken, moet sterk zijn, niet alleen welvaart creëren, maar die welvaart ook behouden. Bijzonder is dat China een nieuw verhaal aan de wereld vertelt. Het is een opkomende, of eerder heroplevende, macht. Door een mondiaal perspectief dat verankerd is in de Chinese beschaving, ziet China de wereld als een mondiale gemeenschap met een gedeelde toekomst. Daarom streeft het naar vrede, harmonie en wederzijds respect als fundamentele waarden.

vertrouwen

INSIDE CHINA
Yu Yongding Defends Investment-Led Growth, Dismisses Consumption-Driven Model
De meeste westerse economen blaken bepaald niet van vertrouwen in de toekomst van de Chinese economie. Veeleer blijven zij erin geloven dat het weer goed komt met de wereldeconomie als die de kapitalistische recepten trouw blijft. Voor sommigen moet de wereld daarbij zelfs military keynesianism voor lief nemen. Veel van die westerse economen en enkele Chinese herhalen nu al tijden de mantra dat alleen verhoogde consumptie de Chinese economie kan redden (en de economie van hun eigen landen ook). Hen moeten de stellingen van de invloedrijke Chinese econoom Yu Yongding wel als ketterij in de oren klinken. Hij verdedigt namelijk het door investeringen gedomineerde ontwikkelingsmodel dat nu al vele jaren lang zorgt voor de groei in China. Yu trekt de doeltreffendheid op lange termijn van de huidige consumptie bevorderende maatregelen in twijfel., Want ze zijn enkel goed voor een tijdelijke bijsturing. Als het ging om een structurele verhoging van consumptie zou dat zorgen voor een vicieuze cirkel die uiteindelijk de groei zou afremmen. Nee, het echte probleem van China is niet de lage consumptie, maar de buitensporige inkomensongelijkheid. Yu’s remedie: de bevorderen van de ontwikkeling in het westen van China en de aanleg van economische corridors naar Centraal-Azië.
Dit is een voorschot op de debatten die in de komende maanden het ontwerp van het volgende vijfjarenplan zullen kenmerken. Het 15e vijfjarenplan zal lopen van 2026 tot 2030, dus het is volop een work in progress, in alle lagen van de maatschappij en vooral in de overheid en de CPC.

Copyright Matters
Disclaimers
Foto Ren Zhengfei Xinhua
foto Yu Yongding Inside China