Zware straffen voor ex-generaals

In China zijn twee voormalige generaals, die tevens ooit ministers van Defensie waren, ter dood veroordeeld wegens corruptie.

Ministerie van Defensie van China disclaimer foto: Wikimedia Commons

Op 7 april bracht Xinhua, het officiële persbureau van China, het volgende laconieke bericht over het vonnis dat was uitgesproken over de twee topgeneraals. ‘Twee voormalige Chinese ministers van Defensie, Wei Fenghe en Li Shangfu, zijn donderdag beiden ter dood veroordeeld met uitstel van twee jaar wegens corruptie.’ De Chinese militaire rechtbank sprak de vonnissen afzonderlijk uit. Zowel Wei als Li waren tevens lid van de Centrale Militaire Commissie en van de Staatsraad. Volgens de vonnissen werd Wei veroordeeld voor het aannemen van steekpenningen, en Li zowel voor het aannemen als voor het aanbieden van steekpenningen. Ook werden hun politieke rechten voor het leven ontnomen en zal al hun persoonlijke bezit in beslag worden genomen.

In de vonnissen staat dat er geen verdere strafvermindering of voorwaardelijke vrijlating zal worden toegestaan nadat hun straffen, overeenkomstig de wet, na het verstrijken van de uitstelperiode van twee jaar zijn omgezet in levenslange gevangenisstraf. (In het bovenstaande citaat heeft ChinaSquare drie hyperlinks aangebracht naar artikelen op Wikipedia.)

Extra informatie

De China Daily voor Azië, uitgegeven in Hongkong, geeft extra informatie. ‘Wei, 72 jaar oud en afkomstig uit de provincie Shandong, trad in 1970 in dienst bij het leger en werd twee jaar later lid van de Communistische Partij van China. In 2012 trad hij toe tot de Centrale Militaire Commissie (CMC) en in 2018 werd hij benoemd tot lid van de Staatsraad en minister van Nationale Defensie.

In september 2023 startten de tucht- en toezichthoudende autoriteiten van de CMC een onderzoek naar Wei wegens ernstige schendingen van de partijdiscipline en de nationale wetgeving. Er werd vastgesteld dat hij zijn politieke verantwoordelijkheden niet was nagekomen, zich tegen het onderzoek had verzet, voordelen op personeelsgebied voor anderen had nagestreefd en grote geldbedragen aan steekpenningen had aangenomen. Ook werden andere ernstige overtredingen vastgesteld’.

En verder: ‘In het onderzoeksrapport stond dat Wei zijn politieke overtuigingen had verloren en zich niet langer loyaal opstelde. Zijn daden vormden een verraad aan het vertrouwen dat in hem was gesteld, brachten ernstige schade toe aan het politieke klimaat binnen het leger en berokkenden aanzienlijke schade aan de zaak van de Partij, de nationale defensie, de militaire ontwikkeling en het imago van de hoogste leiding’.

Over de andere veroordeelde meldt de China Daily: ‘Li, 68 jaar oud, en afkomstig uit de provincie Jiangxi, trad in 1980 toe tot de Chinese Communistische Partij (CPC) en ging twee jaar later in dienst bij het leger. Hij werd in 2022 lid van de Centrale Militaire Commissie en werd in maart 2023 benoemd tot Staatsraadslid en minister van Nationale Defensie. In augustus 2023 werd een onderzoek naar Li gestart. De autoriteiten stelden vast dat hij zijn politieke verantwoordelijkheden niet nakwam, zich verzette tegen het onderzoek, de organisatorische discipline schond door personeelsvoordelen voor zichzelf en anderen na te streven, en grote sommen geld aan steekpenningen aannam en aanbood. Er werden ook andere ernstige overtredingen vastgesteld’. Opmerkingen over het gebrek aan overtuiging en de toegebrachte schade aan de instellingen komen overeen met die over Wei.

Zorgvuldig en niet onverwacht

De journalisten van de China Daily benadrukken de juridische zorgvuldigheid bij de aanpak van de zaken tegen de twee generaals.

‘De zaken tegen Wei en Li werden voor onderzoek en vervolging overgedragen aan de militaire openbaar aanklagers, nadat zij in juni 2024 uit de Chinese Communistische Partij (CPC) waren gezet. Daarvoor had de Centrale Militaire Commissie (CMC) besloten Wei uit het leger te zetten en zijn rang van generaal bij de Raketstrijdkrachten in te trekken, en Li uit het leger te verwijderen en zijn rang van generaal af te nemen.

In een commentaar dat in februari werd gepubliceerd door de People’s Liberation Army Daily stond dat ‘het leger de politieke hervormingen zal blijven verdiepen en de inspanningen om het gedrag te verbeteren en corruptie te bestrijden zal blijven voortzetten’. In het artikel werd erkend dat het nog steeds moeilijk en veeleisend is om de voedingsbodem en omstandigheden voor corruptie weg te nemen. Het commentaar voegde eraan toe dat de recent geïntensiveerde onderzoeken naar corruptie niet betekenen dat deze erger wordt, maar eerder dat de inspanningen tegen corruptie grondiger worden uitgevoerd’.

Terughoudendheid

Het is opzienbarend nieuws, maar Chinese journalisten zijn afkerig van sensatiezucht, in tegenstelling tot hun collega’s in het Westen. Bovendien is er een begrijpelijke terughoudendheid om over rechtszaken in zwaarbeladen politieke kwesties veel informatie vrij te geven. Op die manier blijven er natuurlijk wel veel vragen bestaan over concrete feiten, bewijsmateriaal, en de argumenten van zowel de aanklagers als de verdediging. Toch zijn er enkele elementen die met zekerheid bekend zijn, vooral omdat de Chinese overheid, doorgaans een betrouwbare bron, daar geen geheim van maakt. In China is het leger ondergeschikt aan de Communistische Partij en niet aan de regering of aan een persoon. Dit – een in de wereld uniek principe – werd ooit beeldrijk verwoord als: ‘de partij commandeert het geweer’.

Nog een zekerheid is de gestrengheid en de omvang van de strijd tegen corruptie van zowel lagere als hooggeplaatste functionarissen. Personen waarvan buitenlandse commentatoren vermoeden dat ze politieke medestanders of juist tegenstanders van de huidige toppolitici zijn, vallen hierbij van hun voetstuk. Volgens het democratisch centralisme, een essentieel organisatieprincipe van de CPC en een van de principes die overeenstemmen met de Chinese cultuur, worden debatten binnenskamers gevoerd en wordt enkel over de uitkomst en de genomen besluiten met de buitenwereld gecommuniceerd.

Sommigen zullen de speculaties van de dominante westerse media verkiezen boven de strakke en spaarzame mededelingen van de Chinese. Zij kunnen er misschien beter rekening mee houden dat westerse journalisten, niet minder vaak dan Chinese reporters, hun beroep uitoefenen vanuit hun ideologische overtuiging. En in beide groepen houden journalisten rekening met wat door de autoriteiten gewenst en toegestaan wordt. Dat is het kader waarbinnen we ook de berichtgeving en commentaren over de rechtspraak in China moeten plaatsen.

Bronnen: Xinhua, China Daily Asia, Wikipedia