Tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Trump waren beide presidenten het eens om om een nieuwe visie te ontwikkelen voor het opbouwen van een constructieve China-VS-relatie van strategische stabiliteit. Xi verduidelijkte dat de kwestie Taiwan hierbij voor China prioritair is.

‘Kunnen China en de VS de Thucydides-val overwinnen en een nieuw paradigma voor de betrekkingen tussen grootmachten creëren? Kunnen we samen mondiale uitdagingen aangaan en zorgen voor meer stabiliteit in de wereld? Kunnen we samen een mooie toekomst voor onze bilaterale betrekkingen opbouwen, in het belang van het welzijn van beide volkeren en de toekomst van de mensheid?’ stak de Chinese president Xi van wal tijdens zijn ontmoeting met zijn VS-ambtsgenoot Trump ‘Ik kijk ernaar uit om samen met u de koers uit te stippelen en het gigantische schip van de Chinees-Amerikaanse betrekkingen te besturen, om zo van 2026 een historisch, mijlpaaljaar te maken dat een nieuw hoofdstuk in de Chinees-Amerikaanse betrekkingen inluidt,’ ging hij verder. ’Ik ben met president Trump overeengekomen om een nieuwe visie te ontwikkelen voor het opbouwen van een constructieve China-VS-relatie van strategische stabiliteit,’ verklaarde Xi. De nieuwe visie zal strategische richtsnoeren bieden voor de bilaterale betrekkingen in de komende drie jaar en daarna, en zou moeten worden toegejuicht door de bevolking van beide landen en de internationale gemeenschap, merkte hij op.
Decaan Wu Xinbo van het Instituut voor Internationale Studies van de Fudan-universiteit, bekommentarieerde hierover ‘Omdat er echter geen strategische consensus bestaat over belangrijke kwesties en deze niet wordt ondersteund door substantiële samenwerking op sleutelgebieden, is deze inherent kwetsbaar’ aldus Wu.
De nieuw voorgestelde constructieve Chinees-Amerikaanse relatie van strategische stabiliteit is bedoeld om de betrekkingen tussen China en de VS te verheffen van het niveau van ‘tactische stabiliteit’ naar dat van ‘strategische stabiliteit’. Dit betekent dat China en de VS meer consensus moeten bereiken over belangrijke kwesties en actief moeten samenwerken op vele belangrijke terreinen, waardoor de bilaterale betrekkingen duurzamere en langdurigere ondersteuning krijgen, aldus Wu.
Taiwan-
Xi merkte op dat de Taiwan-kwestie het belangrijkste onderwerp is in de betrekkingen tussen China en de VS en zei tegen Trump dat als deze kwestie op de juiste manier wordt aangepakt, de bilaterale relatie over het algemeen stabiel zal blijven. Anders zullen de twee landen botsingen en zelfs conflicten krijgen, waardoor de hele relatie ernstig in gevaar komt. . Hij benadrukte dat ‘onafhankelijkheid van Taiwan’ en vrede in de Straat van Taiwan even onverenigbaar zijn als vuur en water aldus Xinhua.
Het standpunt van China is heel duidelijk: de Taiwan-kwestie vormt de kern van de kernbelangen van China en van de politieke fundamenten van de betrekkingen tussen China en de VS. Het vertegenwoordigt de eerste rode lijn die niet overschreden mag worden, vertelde professor Diao Daming aan de Renmin-universiteit van China in Peking,
Constructief

Tijdens de ontmoeting noemde Trump Xi herhaaldelijk een groot leider. . Trump benadrukte ook de Amerikaanse bedrijfsdelegatie op hoog niveau die hem vergezelde, en beschreef hun aanwezigheid als een gebaar van respect jegens China en zijn leider. ‘Ze kijken uit naar handel en zakendoen’, zei Trump. “Het is een eer om uw vriend te zijn en de relatie tussen China en de VS zal beter zijn dan ooit tevoren”, beloofde Trump.
Tijdens zijn toespraak op een staatsbanket donderdagavond noemde Trump de besprekingen van die dag ‘uiterst positief en productief’ en bedankte hij de Chinese leider voor de ‘grote eer’ van wat hij omschreef als een ‘prachtige welkomstceremonie”’eerder op de dag. Beide presidenten bezochten ook Beijings toeristisch icoon De tempel van de Hemel.
Zowel BuZa minister Marco Rubio als minister van Financiën Scott Bessent zagen de besprekingen over de toekomstige relatie als constructief
Ondernemers
Xi Jinping ontmoette ook de ondernemers die Trump op zijn reis vergezellen. Zij verklaarden dat zij veel belang hechten aan de Chinese markt en hopen hun zakelijke activiteiten in China uit te breiden en de samenwerking met China te versterken. Xi antwoordde dat Amerikaanse bedrijven nauw betrokken zijn bij de hervormingen en openstelling van China, en dat beide partijen hiervan hebben geprofiteerd. Xi merkte op dat ‘de deur van China alleen maar verder open zal gaan’ en dat China ’tevreden is dat de Verenigde Staten de wederzijds voordelige samenwerking met China willen versterken’. Hij sprak de overtuiging uit ‘dat Amerikaanse bedrijven nog bredere perspectieven in China zullen hebben’.
Vrijdag

De beide presidenten voerden vrijdag besprekingen in Zhongnanhai een voormalige keizerlijke tuin en nu het CPC-bestuurscentrum waarvan Xi de tuin toonde. Ze spraken er over Iran waarover Trump beweerde dat ze het eens waren hoe het moet eindigen. Xinhua citeert echter het BuZa standpunt dat de oorlog nooit mocht begonnen zijn. Trump zegt ook dat er belangrijke contracten werden afgesloten. Er wordt gesproken over de aanschaf van 200 Boeings en voor honderden miljarden sojabonen, maar een echte mededeling hierover bleef vooralsnog uit. Wil Beijing hier enkel toe overgaan als er Taiwan geen wapens worden geleverd? Over chips werd niet gesproken. Trump heeft al het vliegtuig terug genomen en Xi uitgenodigd voor een tegenbezoek aan de VS. Op 20 mei komt president Putin voor één dag naar Beijing. Volgens Asia Times kijkt Putin nerveus tegen de mogelijk VS-China toenadering.
Bronnen: Global Times, Peoples Daily, FT
